Az emberiség már az ősidők óta ismeri és értékes tulajdonságai miatt kedveli a mézet. Egészen az iparszerű cukorgyártás megkezdéséig hosszú időn keresztül a méz volt az egyedüli édesítőszer.

A méz erős nedvszívó képességű, így remekül alkalmazható vágások, horzsolások és égési sebek fertőtlenítésére, gyógyítására. A száraz, érdes bőrt kisimítja, puhítja, nyugtatja, feszessé, és rugalmassá teszi. A benne található vitaminok, ásványi anyagok fokozzák a vérbőséget, regenerálják a fáradt bőrt, így az frissebb, fiatalosabb lesz. A méz rendszeres fogyasztása megszépíti a hajat is.

A méz 70-80 százaléknyi invertcukrot - glukóz (szőlőcukor) és fruktóz (gyümölcscukor) keverékét - tartalmaz, amely gyorsan felszívódik, és sok energiát ad. Energiatartalma: 1362 kJ/100g (330 kcal), amely vetekszik a cukor energiatartalmával (100g cukor energiatartalma: 1670 kJ vagy 400 kcal). Az invertcukor mellett kisebb mennyiségű, 5-10 százaléknyi szacharóz is található benne.

Magas szénhidráttartalma miatt remek energiaforrás (cukrai egyszerűen, könnyen felszívódók), ugyanakkor nem hizlal, mivel gyümölcscukra a májban glikogénként raktározódik, szőlőcukra pedig az izmokban kerül gyors felhasználásra.

A szénhidrátokon kívül, illóolajakat, fehérjéket, szabad aminosavakat, enzimeket, vitaminokat (B1-, B2-, B5-, B6-, C- és K-vitamin-, niacin- és folsav.), ásványi anyagokat (kálium, nátrium, kalcium, magnézium és klór), nyomelemeket (vas, cink, mangán, réz és króm) szerves savakat (borkősavat, hangyasavat, almasavat), viaszt, festékanyagokat és körülbelül 12-20 százaléknyi vizet is tartalmaz.

Magas a vitamintartalma: B6-vitamin, Thiamin (B1), Niacin (B3), Riboflavin (B2), Pantoténsav (B5, mely egyes kutatások szerint serkenti a mellékvese hormonjainak termelődését, és feltételezik, hogy ez lassíthatja az öregedést).

Az anyagcsere-folyamatokban és a baktériumok elleni védekezés során keletkező szabad gyököktől védi a szervezetet, természetes antioxidánsokban gazdag: flavonoid-tartalmú krizint, C-vitamint, katalázt, pinobanskint, pinocembrint, galagint tartalmaz.

Minél sötétebb a méz színe, annál több ásványi anyag van benne. Az emberi szervezet számára szükséges, 24 ásványi anyagból 22 jelen van a mézben. Minél magasabb a méz ásványi anyag tartalma, a színe annál sötétebb színű. Az ilyen mézek mutatnak erősebb antioxidáns jelleget.

A méz illat- és aromaanyagai elősegítik az étvágy kialakulását, fogyasztása segíti az emésztést és a máj munkáját, táplálja az izmokat. A benne lévő antioxidánsok és baktériumölő enzimek segítenek a gyógyulásban, illetve a betegségek megelőzésében.

Érdekesség, hogy Magyarországon egy fő átlagosan 0,3 kilogramm mézet eszik meg évente, Németországban ez a szám a 10 kg-ot is közelíti.